İsim:
Email:
ESKİŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİ PDF Yazdır e-Posta
Salı, 08 Aralık 2009 18:34


Kuruluş Tarihi: 1952

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres    : Sakarya Cad. Onur Han Kat:7 Eskişehir

Tel        : 0 222 2320101

Faks      : 0 222 232 21 21

Web      :

E-Posta  :

YILMAZ KARACA, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti 1952 yılında  Abdurrahman Ünügür, Celal kağnıcıoğlu, Abdülkadir Gürol, Ruşen Mamuh ve Feyyaz Arsezen tarafından o dönem belediye binasının karşısında bulunan şehir Kulübünde toplanılarak kuruldu.
Cemiyet Merkezi ise yine o dönemdeki Sakarya Gazetesi’nin idarehanesindeydi ve yönetim kurulu toplantıları orada yapılıyordu.
Cemiyet kuruluşunu takiben yaptığı ilk genel kurulu sonunda Abdurrahman Ünügür’ü başkanlığa getirdi. Kuruluşundan kısa bir süre sonra bir kriz içersine giren Cemiyet uzun yıllar belli
bir aktivitede bulunamadı.
1978 yılından itibaren Cemiyet üyesi olan ve olmayan idealist gazeteciler, cemiyete aktive ve kişilik kazandırmak amacıyla, mücadeleye girişerek 1979 yılında mahkeme kararıyla olağanüstü genel kurul yaptılar ve yönetimi ele aldılar.
Gazeteciler Cemiyeti bu tarihten sonra İsmail Alkılıçgil başkanlığında göreve gelen yönetim kurulu ve onları destekleyen idealist gazetecilerle yeni bir hüviyete bürünerek, Eskişehir'deki tüm gazetecileri bünyesinde toplayıp, Cemiyet'e kiralık da olsa bir merkez kazandırdılar.
1981 yılında Hüsnü Arslan başkanlığında Yılmaz Karaca, Bülent
Özyazıcı, Gönül Öktem ve Orhan Ilgaz’dan oluşan yönetim aldığı bayrağı daha da   yükseklere    çıkarmak amacıyla çalışmalara başladı ve Bayram gazetelerini düzenli çıkararak, elde ettiği gelirle Köprübaşı mevkiinde bulunan 120 metrekarelik mülkü cemiyete kazandırdılar. Eskişehir Gazeteciler cemiyeti şu anda kendi mülküne sahip Cemiyetler arasında bulunmaktadır.
Halen Yılmaz Karaca başkanlığında görevini sürdüren Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu,
çeşitli sosyal faaliyetler ve üyelerine yaptığı maddi, manevi katkılarla çalışmalarını sürdürmektedir. Eskişehir    Gazeteciler Cemiyeti, cemiyetlerin örgütlenmesinde de büyük rol
oynamış, 1986 yılında başlatılan çalışmalar sonrası 1997 yılında kurulan Gazeteciler Federasyonu’nun kurulmasında,    görev almış ve kurucular arasında yerini bulmuştur.
Gazeteciler Federasyonu bünyesinde aktif ve etkin bir biçimde yer alan Eskişehir Gazeteciler cemiyeti, bu etkinliğini halen sürdürmektedir.

egc2013yonetim

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu

Başkan  Yılmaz Karaca
Başkan Vekili Muharrem Esen
Başkan Yardımcısı Mustafa Yıldırım
Genel Sekreter  Bülent Özyazıcı
Mali Sekreter Oktay Özden
Üye Kemal Atlan
Üye Emine Çiftçi